Avrupa’nın Visa ve Mastercard’ı Alt Etme Hayali Suya Düşebilir

Fintech Dünyasından: 13–19 Kasım 2021

Avrupa’da bankaların ve ödeme kuruluşlarının desteğiyle hayata geçirilen European Payments Initiative, ödemelerde Visa ve Mastercard’ın hegemonyasını sonlandırmayı ve 2022 yılında kullanıma girmeyi hedefliyor. Ancak hayal edilen çözümlerin geliştirilmesi için ciddi bir kaynağa ihtiyaç olduğu ve kurucu kurumların bu kaynağın tamamını karşılamayacağı açıklandı.

Merkez bankası dijital parası tarafında Nijerya’da gelinen durum ve Hong Kong’da yayımlanan teknik rapor bültende yer alıyor. Paytm’in başarısız halka arzı ve N26’nın ABD pazarından çekilmesi, fintech dünyası için olumsuz gelişmeler olarak kayıtlara geçti. BaaS’la ilgili ise bu hafta karşımıza Avustralyalı Volt çıktı.

Güzel bir hafta diliyorum.

Keyifli okumalar,

EPI’ın Fon İhtiyacını Kim Karşılayacak?

Avrupa’nın Visa ve Mastercard duopolüne son vermek amacıyla hayata geçirmek istediği EPI (European Payments Initiative) 30’dan fazla banka ve acquirer tarafından destekleniyor. 2022’de hayata geçirilmesi hedeflenen proje için bankaların şu ana kadar 30 milyon euro yatırım yaptığı açıklanmıştı. EPI yöneticilerinden Martina Weimert, katıldığı bir konferansta çözümü hayata geçirmek için birkaç milyar euro’ya ihtiyaç duyulduğunu ve kurucu üyelerin bu paranın tamamını karşılamaya sıcak bakmadığını Fon ihtiyacının karşılanamaması halinde EPI’ın serüveni, tahmin edilenden çok daha kısa sürede son bulabilir. Durumun önümüzdeki haftalarda netleşmesi bekleniyor.

Volt’tan BaaS Çözümü

Avustralya’nın yeni nesil bankalarından Volt, açık bankacılık girişimi Frollo ile yaptığı iş birliği kapsamında bir servis bankacılık platformu Aynı zamanda Volt, Frollo’nun Financial Passport isimli açık bankacılık tabanlı kredi platformuna entegre olan ilk banka oldu.

  • Volt’un BaaS platformundan ilk yararlanan ise Australian Finance Group (AFG) isimli mortgage aracılığı hizmetleri veren şirket oldu. Kısa süre önce Volt’a yatırım da yapan AFG, uygulama üzerinden konut kredisi ürünlerini görme ve Volt bünyesinde bir birikim hesabı açma imkanı verecek.

Nijerya’da 500 Bin Kişi CBDC Cüzdanını Oluşturdu

25 Ekim’de merkez bankası dijital parası eNaira’yı hayata geçiren Nijerya’da bugüne kadar 488 bin kişinin eNaira dijital cüzdan uygulamasını kurduğu ve 62 milyon naira (151 bin dolar) değerinde işlem yaptığı eNaira’yı kullanabilmek için telefona indirilen uygulama üzerinden cüzdanın banka hesabıyla eşleştirilmesi ya da bankalardan ve anlaşmalı noktalardan cüzdana para aktarılması gerekiyor. eNaira ile temassız mağaza içi ödeme, P2P para transferi, uluslararası para transferi, vergi-fatura ödemesi gibi işlemler yapılabiliyor. Kamu yardımları da CBDC hesaplarına aktarılabiliyor.

  • eNaira’da kullanıcının bankacılık sistemi içinde olup olmaması ve düzenli harcama alışkanlıkları gibi kriterlere bakılarak 20 bin naira (49 dolar) ile 1 milyon naira (2.435 dolar) arasında değişen tutarlarda günlük işlem limitleri uygulanıyor.

Hong Kong’da CBDC Çalışmaları Olgunlaşıyor

Merkez bankası dijital parası üzerine çalışan ülkelerden biri olan Hong Kong’da merkez bankası, e-HKD’nin ihraç edilmesi ve dağıtılması üzerine alternatifleri irdelediği bir white paper “e-HKD: A Technical Perspective” isimli 50 sayfalık raporda perakende CBDC’de mimari ve tasarım opsiyonlarına dair yürütülen projede ulaşılan sonuçlar paylaşıldı.

Paytm’in Halka Arzı Hayal Kırıklığına Dönüştü

Girişimlerin en büyük hayallerinden biri olan IPO (halka arz) süreci, kimi zaman arzulandığı gibi sonuçlanmıyor. Bunun olumsuz örneklerden birine Hindistan’ın en önemli fintech’lerinden biri olan, Alibaba ve SoftBank tarafından da desteklenen Paytm imza attı. 20 milyar dolar değerleme üzerinde 2,5 milyar dolar toplama hedefiyle halka arz olan Paytm hisselerinin değeri ilk işlem gününde %27

Avrupalı Yeni Nesil Bankaların ABD Açılımı Planlandığı Gibi Gitmiyor

Avrupa’da önemli müşteri sayılarına ve değerlemelere ulaşan yeni nesil bankaların son yıllarda ABD pazarına yönelik açılımları oldu ancak bu girişimlerde istenen sonuçlar alınamıyor. Bu oyunculardan biri olan Monzo, ekim ayında bankacılık lisansı için yaptığı başvuruyu geri çekerken faaliyetlerini Sutton Bank iş birliği ile sürdürmeye devam edeceğini ve İngiltere pazarına odaklanacağını açıklamıştı. Benzer bir haber, kısa süre önce 9 milyar dolar değerlemeye ulaşan N26’dan geldi. Ülkede Axos Bank’ın lisansını kullanarak hizmet veren ve 500 bin kullanıcısı bulunan N26, ABD operasyonlarını sonlandırma ve Avrupa’da yaygınlaşma çalışmalarına odaklanma kararı

  • Almanya’da düzenleyici kurum BaFin, uyum süreçlerindeki eksikler nedeniyle N26’nın aylık edinebileceği müşteri sayısını 70 bin ile sınırlandırmıştı.
  • N26, Brexit sonrasında İngiltere’deki operasyonlarını da sonlandırmıştı.

Nijerya’da Ultrasonik Doğrulama ile Ödeme

Nijerya merkezli Paga Group, mobil uygulamasına ultrasonik doğrulama özelliği Mağaza içi ve P2P ödemelere entegre edilen doğrulama özelliği, Paga isimli ödeme uygulamasını ve Doko isimli işyeri uygulamasını kullanan 19 milyon kullanıcı ile 33 bin işyerinin kullanımına sunuldu. Çözüm için insan kulağının duyamayacağı ses dalgalarıyla doğrulama yapılmasını sağlayan Lisnr ile iş birliği yapıldı. ABD merkezli Lisnr, 2019 yılında Visa’dan yatırım almıştı.

Freetrade Yedinci Kez Kitle Fonlamasına Başvuruyor

Kullanıcılarına ücretsiz biçimde hisse senedi alıp satma imkanı veren ve 1 milyon kullanıcıya ulaşan Londra merkezli Freetrade, fon toplama yöntemi olarak sıklıkla kitle fonlamasına başvurmasıyla dikkat çeken bir fintech… Son olarak mart ayında 50 milyon pound seri B yatırımı alan şirket, yedinci kez kitle fonlamasına Topluluk oluşturma anlamında da kitle fonlamasına değer veren Freetrade, bugüne kadar bu yolla 11 bin yatırımcıya şirkete ortak olma imkanı verdi. Yeni tur ise 24 Kasım’da Crowdcube’de açılacak.