Bankacılık ve Ödeme Teknolojilerinde Haftanın Öne Çıkan Gelişmeleri

30 Ocak — 5 Şubat 2021

Çin’de bir süredir düzenleyicilerle arasında soğuk rüzgarlar esen Ant Group, geçtiğimiz hafta yeniden yapılanmada izlenecek yol konusunda orta noktada buluşurken UnionPay tarafından yapılan bir araştırmada en yaygın ödeme yönteminin mobil ödeme olduğu sonucuna ulaşıldı. İngiltere’de açık bankacılık alanında kullanım alanları çeşitlenmeye devam ederken Amazon, biyometrik doğrulama ve ödeme çözümü Amazon One’ı yaygınlaştırmaya başladı. İngiltere’de düzenleyici kurumun, borçluluğu arttırdığı yönünde eleştiriler alan şimdi al sonra öde çözümlerini düzenlemeye hazırlanması ve PayPal’ın Hindistan’daki faaliyetlerini daraltması haftanın önemli haberleri arasında yer aldı.

Ant Group, Düzenleyicilerin İsteklerini Karşılayacak

Bir süredir düzenleyicilerle yıldızı barışmayan Alibaba’nın finans kolu Ant Group’un beklendiği üzere düzenleyicilerin isteklerine uyum sağlayacağı öğrenildi.

 • Geçtiğimiz haftalarda düzenleyiciler, Ant Group ile yapılan toplantıda şirketten sadece ödemelere odaklanmasını istemişti.
 • Bloomberg’in geçtiğimiz hafta içerisinde yaptığı habere göre Ant Group; yemek teslimatı, blockchain gibi farklı alanlardaki hizmetlerini de sunmaya devam edeceği bir finansal holding olarak yeniden yapılanma konusunda düzenleyicilerle uzlaştı.

Çinliler Günde Ortalama Üç Mobil Ödeme Yapıyor

China UnionPay tarafından yapılan ve Çinlilerin mobil ödeme alışkanlıklarının incelendiği araştırmaya göre bireyler günde ortalama üç kez mobil ödeme yapıyor.

 • QR kod ile ödeme yaptığını belirtenlerin oranı ise önceki yıla kıyasla %6 arttı ve %85 oldu.
 • Tüketicilerin %98’i mobil ödemelerin güvenli olduğunu düşünürken en sık mobil ödeme yapan kesimin 1995’ten sonra doğanlar olduğu çıktısına ulaşıldı.
 • Çalışmada, mobil ödemelerin yaygınlaşmasında işyeri indirimlerinin ve kampanyaların etkili olduğu vurgulandı.

Amazon, Biyometrik Çözümü Amazon One’ın Kullanıldığı Mağaza Sayısını Arttırıyor

 • Çözüm sayesinde, daha önce mağazaya girerken Amazon Go uygulamasında oluşturdukları barkodu okutması gereken ziyaretçilerin artık avuç içlerini okutması yeterli olacak. Ödeme ise mağazadan ayrıldıktan sonra ziyaretçinin Amazon hesabı ile eşleştirilmiş olan ödeme aracından tahsil ediliyor.

İngiltere’de Vergi Ödemelerinde Açık Bankacılık Çözümünü Ecospend Sağlayacak

İngiltere’nin vergi otoritesi Her Majesty’s Revenue and Customs (HMRC), eylül ayında yaptığı açıklamada vergi ödemelerine açık bankacılık tabanlı bir ödeme başlatma çözümünün entegre edileceğini ve bir hizmet sağlayıcı arayışına girdiğini duyurmuştu.

 • Geliştirilecek çözüm sayesinde bireyler, vergilerini banka hesapları üzerinden ödeyebilecek. Ödeme aşamasında hesap bilgilerinin manuel olarak girilmesine duyulan ihtiyacı ortadan kaldıracak çözüm ile hatalı işlemlerin ve maliyetlerin azalması bekleniyor.
 • 50 çalışanı arasında çok sayıda vatandaşımızın bulunduğu Ecospend’in CEO’su ve kurucusu ise Metin Erkman.

Yolt, Açık Bankacılık Tabanlı Çözümüne Konut Kredilerini Ekliyor

ING tarafından hayata geçirilen ve bireylere, finansal ürünlerini tek bir arayüz üzerinden görüntüleme imkanı veren açık bankacılık uygulaması Yolt, hesap bilgisi hizmetinin kapsamına konut kredilerini de ekliyor.

Barclays, Dijital Fatura Özelliği için Flux ile İş Birliği Yapıyor

Bireylere, yaptıkları alışverişlere ait fişleri bankaların mobil uygulamaları üzerinden görüntüleme imkanı veren Flux, bu doğrultuda iş birliği yaptığı kurumlar arasına Barclays’i de ekledi.

 • Barclays’in Rise isimli hızlandırma programından mezun alan ve aynı zamanda geçen yıl bankadan yatırım alan Flux önce yıllarda Monzo ve Starling’le de benzer iş birlikleri yapmıştı.
 • Flux, 2016 yılın üç eski Revolut çalışanı tarafından kurulmuştu.

PayPal, Hindistan’daki Faaliyetlerini Daraltma Kararı Aldı

PayPal, dört yıl önce girdiği ve mobil ödemeler anlamında dünyanın en rekabetçi pazarlarından biri olan Hindistan’da faaliyetlerini daraltma kararı aldı.

 • Ülkedeki 300 bin işyerinde ödeme yapılmasını sağlayan PayPal, mobil ödemelerde kayda değer bir pazar payına ulaşamamış ve Paytm, PhonePe, Amazon Pay, Google Pay gibi rakiplerinin gerisinde kalmıştı.

Stash Yatırımları Toplamaya Devam Ediyor

2015 yılında kurulan New York merkezli mikro yatırım girişimi Stash, Green Dot’ın BaaS (Banking as a Service) platformundan yararlanarak geçtiğimiz yıllarda bankacılık hizmeti vermeye başlamıştı.

 • Son olarak geçtiğimiz yıl mayıs ayında 112 milyon dolar yatırım alan Stash, geride kalan haftada 125 milyon dolarlık G serisi yatırım turunu tamamladı ve 1,4 milyar dolar değerlemeye ulaştı.
 • 2020’de yeni hesap açılış sayısı iki katına çıkan Stash’in beş milyon müşterisi bulunuyor.

Stripe Bu Kez B2B Ödeme Girişimi Balance’a Yatırım Yaptı

Fintech dünyasının en büyük oyuncularından biri olan Stripe, önceki hafta Fast isimli dijital ödeme oyuncusuna yaptığı yatırımın ardından bu kez aynı alandaki bir başka oyuncuya yatırım yaptı.

 • Tura katılanlar arasında PayPal ve Affirm’ün kurucularından olan Max Levchin, Lightspeed ve Y-Combinator da yer aldı.
 • Balance, sunacağı platformla işletmelerin müşterilerine farklı ödeme yöntemleriyle ödeme yapma imkanı vermesini sağlayacak ve ödemeleri işletmelerin hesabına anında aktaracak.

FCA, Şimdi Al Sonra Öde Alanını Düzenleyecek

İngiltere’de düzenleyici kurum FCA (Financial Conduct Authority), tüketicilerin ilgisinin giderek arttığı ve borçluluğu tırmandırdığı gerekçesiyle eleştirilen şimdi al sonra öde alanını düzenlemeye hazırlanıyor.

 • Yapılan araştırmalar, yılbaşı alışverişlerinde şimdi al sonra öde çözümlerini kullanan bireylerin %44’ünün ödemelerini nasıl yapacakları konusunda endişelerinin bulunduğunu gösteriyor.
 • Klarna, Afterpay, Affirm gibi başarılı oyuncular öncülüğünde hızla yaygınlaşan şimdi al sonra öde çözümlerinin 2020 yılında İngiltere’de kullanımının dört katına çıktığı ve 2,7 milyar pound’luk işlemde kullanıldığı belirtiliyor.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store